Szkło – jeden z najbardziej znaczących materiałów we współczesnym świecie

Szkło jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów. Występuje w niemal każdym aspekcie działalności ludzkiej: budownictwo, opakowania, laboratoria, sztuka, przemysł maszynowy, urządzenia, komunikacja, przyżądy i wiele innych. Ma w sobie naturalne piękno połączone z wieloma walorami praktycznymi. O szkle pięknie napisał Wacław Nawotny w „Technologia Szkieł Gospodarczych” :   „Bowiem lubić szkło – to znaczy odwracać się od ciemności i mroku, spoglądać ku światłu i blaskom, oddając się wzniosłym myślą i ideom oraz stawać się istotą szlachetniejszą i promieniejszą”.


Największy postęp w szklarstwie nastąpił na początku XX-go wieku. Wymyślono maszyny służące do masowej produkcji szkła, tak taniego , że stało się dostępne dla szerokich mas. Jednocześnie wzrósł stopień bezpieczeństwa pracy w hutach szkła. Zgłębienie budowy molekularnej doprowadziło do bardziej racjonalnego projektowania nowych gatunków szkła: szkła tak wytrzymałe jak niektóre gatunki stali, szkła odporne na duże skoki temperatur, wysoce odporne chemicznie szkła, szkła przewodzące prąd elektryczny itp. Jednak największym powodzeniem cieszy się ze względu na swoje właściwości optyczne. 
Przejrzystość to jest zdecydowanie najważniejsza cecha szkła. To dzięki niej znalazło wszechstronne zastosowania – umożliwia obserwację reakcji chemicznych, dostęp światła do pomieszczeń, obserwację rzeczy w skali mikro i makro, tworzenie pięknych dzieł sztuki, budowę filtrów optycznych i wiele innych.


To dzięki tym fascynującym właściwościom szkła postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej procesowi jego przerabiania. Zaczęliśmy pracować nad własną tokarką do szkła.